Rettegett dackorszak -babajelekkel valóban megkönnyíthető?
A dackorszak az az időszak, ami kb. 2 éves kor körül kezdődik, amikor a kisgyerek életében elkezdődik az önállósodás, a saját akaratának kifejezése, határainak próbálgatása. Elkezd alakulni az éntudat. Ez nehéz helyzetek elé állíthatja a a szülőket, ha nincs meg egy gördülékeny kommunikáció a gyermek és a szülő közt.
Mi történik, ha nem értjük meg a gyermeket, és nem kap kielégítő visszajelzést a jelzéseire?
- Ha a baba folyamatosan téves visszajelzést kap a közlési szándékaira, idővel csökkenni fog kommunikációs kedve, önbizalma.
- Bizalma megrendül a környezete felé.
- Mivel nem kap megfelelő visszajelzést, (eszköz híján, hiszen a szülő sokszor bármennyire is szeretné, nem képes megérteni, mit szeretne gyermeke) a frusztráció rengeteg hisztit, és sírást szül majd.
Teljesen kiküszöbölni nem tudjuk, de az odafigyelés, gyermekünk szükségleteinek, gondolatainak ismerete nagyon sokat könnyíthet ezen a korszakon. Érdemes már születéstől kezdődően foglalkozni ezzel, minél hatékonyabb oda-vissza kommunikációt alakítani ki csemeténkkel.
A babajelbeszéd – legalább alapszinten történő – megismerése minden szülőnek kiemelten ajánlott.
Miért?
- A babajelbeszéd rendkívüli hasznát világszerte ismerik, és elismerik a szülők, főként akik saját bőrükön tapasztalják, miért is lesz egyszerűbb a gyermekkel, ha megismerkedünk a babajelekkel.
- Már korán elkezdünk tudatosan figyelni babánk jelzéseire, és megismerjük ezeket.
- Sokkal többet beszélgetünk és vagyunk interakcióban vele, ezzel erősítve a kapcsolatot, egészséges kötődést, és bizalmat.
- A gyermek együttműködőbbé válik, mert kompetensebbnek érzi magát sajt életének történéseiben, van beleszólása ezekbe már a beszéd előtt is, nem csak megtörténnek vele a dolgok.
- A babajelek használata nem csak kifejezni segít, hanem a megértést is, ettől a gyermek nyugodtabb, együttműködőbb, és kiegyensúlyozottabb.
- A baba egy rendkívül támogató, egyszerű, játékos, és fejlesztő „eszközt” kap a kezébe, mellyel megtanulja kifejezni akaratát, szükségleteit, érzéseit, problémáit, a sírás, földhöz csapás, hiszti helyett.
Érdekesség: Megfigyelések alapján az a gyermek, aki még 2 éves korában nem beszél, vagy nem tudja magát megértetni, 6 évesen sokkal visszahúzódóbb, és bátortalanabb társainál
Miben segít még a dackorszak során a babajelbeszéd?
A babánál:
- a kézjelek használatával könnyebben megérti és megtanulja a szavak jelentését
- nyugodtabb lesz, mert van egy eszköze a kifejezésre
- kevesebb lesz a szorongás, frusztráció, és sírás
- fejleszti az érzelmi és értelmi intelligenciát
- sikerélményt ad a babának, hogy már szavak nélkül is képes megértetni magát
- önbizalma, önbecsülése egészségesen fejlődik
A szülőnél:
- egyszerűbben megérti babáját
- nyugodtabb, mert van egy eszköz a könnyebb megértéshez
- játéktevékenységen keresztül olyan pluszt tud adni gyermekének, mely ráadásként rendkívül fejlesztő is
A szülő-gyermek kapcsolatban:
- a megértés – megértettség hatására harmonikusabb baba-anya kapcsolat
- erősödik a bizalom, biztonságos kötődést támogatjuk
- anya/apa kompetensebbnek érzi magát szülői feladataiban, hiszen tudja, hogy képes megfelelően reagálni gyermeke igényeire
A babajelbeszédet otthoni körülmények között is könnyedén elsajátíthatja, és játékosan taníthatja gyermekének. Ehhez rengeteg segítség található a Mesélő Jelek™ Program honlapján.
Nyéki Márta
pedagógus, babajelbeszéd oktató, a Mesélő Jelek™ Program alapítója