neurOffice

Célja

Résztvevők

Ismertető

Neurodiverzitás

Mi a project célja?

A neurOffice egyik legfőbb célja, hogy támogassa a vezetőket abban, hogy megértsék munkatársaik működését, motivációit.

Kiemelt eleme, hogy olyan inkluzív környezetet, atmoszférát hozzunk létre, amelyben mindenki elköteleződhet.

Ehhez a projekt során egy szenzoros feltérképezéshez alkalmas kérdőívet fejlesztünk,
majd pedig ehhez kapcsolódó edukációs programot dolgozunk ki, amely segíti az érzékenyítést.
Így javaslatokat tehetünk egy szenzorosbarát iroda kialakítására.

Résztvevők

Project vezető:

Sándor-Molnár Helga

Helga vállalkozásfejlesztőként a Kék Erdő Alapítvány kuratóriumának a tagja. Alelnöki szerepben támogatja a vezetői munkát, és operatív szinten irányítja a csapatok munkáját.

Team:

Hornyák Mariann
Közgazdász, a Kék Erdő kuratóriumának elnöke

Mariann szervezetfejlesztőként támogatja a projektet, trénerként és neurodiverzitás szakértőként vesz részt a munkában. Mariann közgazdasági tanulmányai mellett gyógypedagógiát és pszichológiát tanult. Egyetemi mesterképzésben tanított inklúziót, doktoranduszként pedig a neurodiverzitás szervezetfejlesztési aspektusait kutatja.

Mariann 2016-ban kezdte felépíteni a Kék Erdő Alapítványt, amelynek alapítójaként és vezetőjeként azóta is a csapat tagja.

Project partner:

A partnerünk egy portugál szervezet az AMBESP, ahol a neurodiverzitás kutatása és értelmezése, gyakorlati elfogadása elöljár, és sokat tanulhatunk egymástól.

A portugál csapat vezetője Vera Ribeiro, Directora Técnica e Administrativa.

Portugál szakértőnk: Doctor Nelia Mendes Occupational Therapist

A diverzitás érték. A neurodivergens embereknek van helyük a társadalomban, és olyan helyet, szerepet érdemelnek, amelyben ki tudnak teljesedni ugyanúgy, ahogyan neurotipikus társaik teszik.

Project ismertető

A Kék Erdő Alapítvány 2017 óta dolgozik azon, hogy változást hozzon azoknak az embereknek a hozzáállásába, akik erősen hatással vannak a társadalom formálására.

A pedagógusok formálják a jövő társadalmának gondolkodását, a szülők nevelik a felnövekvő generációt. A cégvezetőknek pedig kiemelkedő szerepük és felelősségük van a vállalati kultúra formálásban. A pedagógusok, a szülők és a vállalatok, szervezetek vezetői azok a személyek, akiknek az összehangolt munkája révén egy gyermekből egészséges lelkületű felnőtt és hatékony munkavállaló válhat.

Ezen az úton kísérjük a gyermekeket a felnőtté válás csodálatos kihívásaiban, és támogatjuk az őket körülvevő embereket, hogy elfogadó, befogadó és összetartó közösséget tudjanak kialakítani, amely minden tagját megtartja, motivál és elkötelezi a közösség tagjait.

Mindemellett növekedhet a produktivitásuk, jobb teljesítményt érhetnek el. A neurOffice projektünk egy egészen új szemléletmódot hoz el a DEIB területén, kifinomult megoldásokat kínál a neurodiverzitás vállalati szintű kezelésében.

Mi az a neurodiverzitás?

A neurodiverzitás azt jelenti, hogy az emberek között különbözőségek vannak az agyműködés, a gondolkodás és a viselkedés terén. Nagyon fontosnak tartom, hogy megértsük és elfogadjuk ezt sokféle neurodiverzitást, mivel:

N

Egyediség

Minden ember egyedi és különleges. A neurodiverzitás elismeri, hogy nincs “normális” vagy “ideális” agyműködés, hanem sokféle típus létezik.

N

Érték

A neurodivergens egyének, mint például az autizmus spektrumzavarral élők, a diszlexiások, a figyelemhiányos hiperaktivitászavarral küzdők, sok értékes és egyedi képességgel rendelkeznek, amelyek hozzájárulhatnak a társadalom fejlődéséhez.

N

elfogadás

A neurodiverzitás elfogadása és támogatása segít abban, hogy mindenki a saját erősségeire építhessen, és megtalálhassa a számára megfelelő utat az életben.

N

Sokszínűség

A sokszínűség és a különbözőség erősség – ha elfogadjuk és támogatjuk a neurodiverzitást, az segít abban, hogy a társadalom nyitottabb, innovatívabb és befogadóbb legyen mindenki számára.

Mi történik a projectben?

A vállalatokon belül vezetői szinten és csapat szinten is elvégezzük a kérdőíves felmérést, és ezáltal minden munkavállaló felkerül egy térképre, amely egyfajta neurodiverzitás térkép.

Ebből készül el egy a fizikai teret lefedő szenzoros barát iroda térkép, amely átrendezheti a teljes csapat működését, akár az iroda kialakítását is.

Ezzel párhuzamosan pedig a munkavállalók több lépésben érzékenyítő workshopon vesznek részt.

Kinek ajánljuk a NeurOffice programot?

I

Innovatív, kreatív cégek

A szenzorosbarát környezet segítheti az alkalmazottak kreatív gondolkodását és innovációs képességeit.
Különösen fontos lehet a technológiai, design vagy művészeti területen működő cégek számára.

I

Wellness, egészségügyi cégek:

Olyan vállalatok, amelyek az alkalmazottak jólléte, egészsége iránt elkötelezettek. A szenzorosbarát iroda hozzájárulhat a stressz csökkentéséhez és a mentális egészség támogatásához.

I

Tudásintenzív vállalatok:

Olyan cégek, ahol a koncentráció és a komplexebb feladatok elvégzése kulcsfontosságú, mint például a mérnöki, kutatási vagy pénzügyi szektorban. A szenzorosbarát iroda támogathatja a szellemi munkát végző alkalmazottakat.

I

Nagyvállalatok, ahol magas a munkaerő-fluktuáció

A befogadó neurOffice iroda segíthet vonzóbbá tenni a munkahelyet és csökkenteni a fluktuációt.
Ezáltal növelheti a vállalat megtartó erejét és csökkentheti a toborzási/betanítási költségeket.

A pályázat után

A pályázat után a cégek mélyíthetik a tudásokat a Kék Erdő Alapítvány egyéb programjain keresztül, akár hosszú távú közös munka révén is. Illetve a teljes iroda kialakítását is vállalhatják. A következő években tervezünk egy visszamérést, amely megmutatja a projekt hosszanható elemeit.

Összességében a neurodiverzitás elismerése és tisztelete hozzájárul ahhoz, hogy egy befogadóbb, empátiával teli és igazságosabb társadalmat építsünk. Olyat, amelyben a neurotipikus egyének és az átlagtól eltérő működésűek sem sérülnek.